Bisiklet Modelleri

Bisiklet Modelleri

Yazar: melissa Okunma Sayısı: 43 Yayınlanma Tarihi 03 Jun 2018 Yorum: 0

Bisiklet Modelleri Nelerdir?

Bisiklet Modelleri

1. Şehir Bisikleti

A noktasından B noktasına gitmenin en kolay yolu nedir? Elbette şehir bisikleti kullanmak! Şehir bisikleti modelleri, pürüzsüz, beton yüzeylerde hızlı sürüş sağlamak üzere üretilen, ince lastiklere ve aşağı doğru kıvrık, “drop” denen gidon kollarına sahip bir tasarımdan oluşur. Diğer bisiklet türleri ile kıyasla ağırlık olarak daha hafif olan şehir bisikletleri, kusurlu toprak araziler için uygun değildir.

Bisiklet Modelleri

2. Dağ Bisikleti

Az önce bahsettiğimiz kusurlu toprak arazilerin tabiri caizse canını okuyacak bir bisiklet modeli varsa o da dağ bisikleti modelleridir. Özellikle off-road patika ve yollar için tasarlanan dağ bisikletleri, kaygan zemin, çamurlu toprak ve eğimli alanlar için idealdir. Şok absorbe etkisine sahip olan bu bisiklet modelleri, engebeli arazilerde maksimum tutuş ve verim sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bisiklet Modelleri

3. Yarış (Yol) Bisikleti

Yoğun performansa yönelik tasarlananyol bisiklet modelleri, asfalt üzerinde düzenlenen tur ve yarış sürüşleri için birebirdir. İster amatör ister profesyonel olun; bisiklet sürmeyi spor ve kondisyon amaçlı yapıyorsanız kesinlikle kaliteli bir yol bisikletiedinmeniz şart. Bisikletin bedeniniz ile olan uyumu ise satın almada dikkate almanız gereken en önemli faktör; zira bisikletin bedeninize tam oturuyor olması pedal çevirme hızınızı ciddi oranda olumlu etkiler.

Bisiklet Modelleri

4. Tur Bisikleti

Tur bisiklet modelleri aslına bakarsanız yol bisikletlerinin bir çeşidi olarak karşımıza çıkar. Kaldırımda sürülmek üzere tasarlanan standart bir tur bisikletibisiklet sepeti ve benzeri aksesuarlar için gerekli olan tüm tutacaklara sahip olarak üretilir. Her ne kadar tur bisikletlerinin de aşağı doğru kıvrık gidon sapları olsa da diğer yol bisikletlerine nazaran daha konforlu ve esnek bir tutuş yapısı vardır.

Bisiklet Modelleri

5. Hibrid Bisiklet

Melez olarak da geçen hibrid bisikletler, ilk piyasaya sürüldüğünde hem yol bisikletlerinin hem de dağ bisikletlerinin avantajlarını sunmak üzere tasarlandı. Geniş ve destekli seleleri ve yukarıya dönük gidon kolları, en rahat bisiklet sürüş pozisyonlarından birini sunmaları ile ünlendi. Hibrid bisiklet modelleriçoğunlukla bisiklet yollarında ve kısa mesafeli ulaşımda kullanılmak üzere tercih ediliyor.

Bisiklet Modelleri

6. Katlanabilir Bisiklet

Katlanabilir bisiklet gördüğünüz anda ilk izleniminiz “şirinmiş” olabilir; ancak bu tür bisiklet modelleri o şirin görüntüsünün arkasında oldukça profesyonel ve güçlü özellikler barındırıyor. Vites sistemleri bir dağ bisikleti kadar etkili olmasa da boyunu aşan bir performansa sahip olan katlanabilir bisikletlerin sunduğu en büyük avantaj ise elbette yer tasarrufu. Araba bagajı, arka koltuk, daire girişi, hatta ve hatta bazen bir çantaya bile sığdırmak mümkün onları!

Bisiklet Modelleri

7. Elektrikli Bisiklet

Bisiklet sürmek ne kadar keyifli olursa olsun; yüz metre öteden görünen ve yaklaştıkça korkunçlaşan o yokuşu çıkmak bu keyfe limon sıkabiliyor. Neyse ki bu derde de bir çare bulunmuş: Elektrikli bisikletlerElektrikli bisiklet modelleri özellikle eğimli ve yokuşlu arazilerde tırmanmanızı kolaylaştırdığı gibi güçlü bir akü ile çalışan motoru sayesinde bir nevi mini-motosiklet deneyimi sağlıyor demek mümkün.

Bisiklet Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Herhangi bir bisiklet satın almadan önce dikkat etmeniz gereken pek çok püf nokta var. İşte onlardan bazıları:

  • Bisikletin temel özelliklerini, parçalarını, parçalara verilen adları ve bu parçaların hangi görevi üstlendiğini araştırın.
  • Bisikleti ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Amacınıza ve bisikleti süreceğiniz yolların niteliğine göre bir bisiklet türü seçin.
  • Bisiklet seçiminde karar kılmadan önce kendinize şu soruları sorun: Bisikleti ortalama sürüş sürem ne olacak? Bisikleti ne kadar sıklıkla kullanacağım? Eğlence amaçlı bir bisiklet mi arıyorum yoksa ulaşım amaçlı mı? Daha önce bisiklet sürdüm mü; aktif trafikte bisiklet sürecek kadar deneyimim var mı?
  • Satın almadan önce mutlaka beğendiğiniz bisikleti bir test sürüşüne çıkartın.
  • Bisiklette oluşabilecek en temel sorunların bir listesini çıkartarak bu sorunlar ile karşılaşmanız durumunda nasıl önlem almanız gerektiğini öğrenin.

Bisiklet Modelleri

Etiketler: Bisiklet Modelleri
Yorumlar
Yorum Yap